Social Media

tres doux

Kancelaria Adwokacka w Krakowie.

Zadzwoń: (+48) 506 972 285 lub napisz: kancelaria.dziuba@gmail.com

Kancelaria Adwokacka

Zbierasz leśne skarby? Uważaj – możesz za to słono zapłacić!

Wiosna nastraja nas na spacery, rowerowe wycieczki i kontakt z przyrodą. Przy okazji wypraw nierzadko zbieramy kwiaty do wazonu, robimy sobie zdjęcia otuleni kwitnącymi krokusami, czy wchodzimy tam, gdzie nie do końca prowadzi nas wyznaczony szlak. Czy na łonie natury możemy pozwolić sobie na wszystko? Zdecydowanie nie, a zbiór niektórych roślin czy naruszanie naturalnego środowiska – szczególnie w parkach narodowych czy rezerwatach – może słono kosztować!

Niszczenie przyrody grozi odpowiedzialnością karną bądź karną wykroczeniową, dlatego podczas odwiedzin w lesie, w górach czy łąkach warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi, a naruszanie naturalnego stanu przyrody niesie poważne konsekwencje!

Legalny zbiór roślin – o czym pamiętać?

Komponowanie bukietów czy zbieranie skarbów lasu na własny użytek nie jest całkowicie zakazane. Warto jednak upewnić się, czy dane okazy nie należą do chronionych. Co więcej, nawet te pospolite rośliny, należy zbierać z głową np. nie należy wyrywać ich z korzeniami.

Wedle przepisów w lasach zabronione jest m.in.:

  • niszczenia grzybów oraz grzybni;
  • rozkopywanie gruntu;
  • zbieranie płodów runa leśnego w miejscach oznakowanych jako zabronione;
  • niszczenie lub uszkadzanie krzewów, drzew i innych roślin;
  • puszczanie psów luzem (więcej o spacerach z pupilem na łonie natury tutaj);
  • czy rozgarnianie i zbieranie ściółki.

Mandatem może zostać ukarana osoba, która:

  • wydobywa żywicę lub sok brzozowy;
  • obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza;
  • zbiera mech lub ściółkę;
  • zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń;
  • niszczy na nienależącym do niej gruncie zasiewy, sadzonki lub trawę;
  • depcze lub niszczy trawy,
  • zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, gdzie jest to zabronione, bądź dokonuje tego w sposób niedozwolony.

Konsekwencją łamania przepisów w tych wypadkach może być nagana, ale i kary grzywny, które wynosić mogą do 500 zł. Aby uniknąć przykrych konsekwencji warto poprzestać na spacerach po wyznaczonych ścieżkach i rozsądnie korzystać z uroków lasu.

Uważaj na rośliny chronione!

Rośliny chronione należą do szczególnie cennych elementów ekosystemu, dlatego też zrywanie ich i niszczenie karane jest znacznie surowiej. Szczegółowy wykaz gatunków podlegających ochronie znaleźć można w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin. Wedle przepisów ustawy zakazane jest umyślne niszczenie, zrywanie lub uszkadzanie, pozyskiwanie lub zbiór oraz niszczenie ich siedlisk. Powodowanie tego rodzaju zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Rozpoznanie gatunków chronionych nie należy do zadań łatwych, dlatego jeżeli nie posiadamy wiedzy botanicznej, lepiej unikać zbioru jakichkolwiek paproci, kwiatów czy innych roślin, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za niszczenie przyrody.

Dodatkowo niszczenie roślin niosące istotną szkodę na terenie objętym ochroną karane jest grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do lat dwóch. Warto dodać, że nie ma tutaj znaczenie miejsce czynu, ani to czy było to działanie umyślne. Pamiętać warto, że poza wspomnianymi karami wymagane jest także naprawienie szkody (w przypadku szkody na roślinach rzadkich może być to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych!).