Social Media

tres doux

Kancelaria Adwokacka w Krakowie.

Zadzwoń: (+48) 506 972 285 lub napisz: kancelaria.dziuba@gmail.com

Kancelaria Adwokacka

Co warto wiedzieć o przesłuchaniu?

Przesłuchanie jest czynnością dowodową, mającą na celu uzyskanie dowodów z zeznań świadka, wyjaśnień oskarżonego (podejrzanego) lub opinii biegłego. Podczas przesłuchania kluczowe jest zapewnienie swobody wypowiedzi osoby przesłuchiwanej, dlatego też kodeks postępowania karnego wymienia metody, których stosowanie jest bezwzględnie zabronione. Co warto wiedzieć o przesłuchaniu?

Czego przesłuchujący nie może podczas przesłuchania?

Aby zapewnić swobodną wypowiedź przesłuchiwanej osobie, przesłuchujący w pierwszej kolejności nie powinien zadawać pytań sugerujących odpowiedź. Osoba przesłuchiwana powinna wypowiedzieć się w granicach określonych celem przeprowadzenia dowodu z jej przesłuchania. Dopiero później możliwe jest zadawanie pytań, które pozwolą uzupełnić luki w wypowiedzi, wyjaśnić wątpliwości czy pomagające skontrolować poprawność wypowiedzi. Nie należy zadawać przy tym pytań nieistotnych.

Na przesłuchaniu zabronione jest stosowanie przymusu (zarówno fizycznego jak i psychicznego, w tym tortur), podstępu – wprowadzając w błąd lub czyniąc niedozwolone obietnice, aby wykorzystać zebrane tym sposobem informacje, wymusić przyznanie do winy lub uzyskać określone zeznania. Niedozwolone są także bezprawne groźby, w tym szantaż.

Przesłuchanie nie może zostać przeprowadzone na osobie będącej pod wpływem hipnozy, środków technicznych (wariograf- „wykrywacz kłamstw”) lub chemicznych (narkoanaliza, alkohol czy inne środki odurzające), gdyż wpływają one na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej bądź poddają kontroli nieświadome reakcje jej organizmu w czasie przesłuchania.

Hipnoza dopuszczalna jest w toku postępowania karnego (podobnie wariograf), jednak nigdy podczas przesłuchania!

Konsekwencje zastosowania niedozwolonych metod przesłuchania

Ponieważ zastosowanie powyższych metod jest bezwzględnie niedozwolone, dowód z przesłuchania na ich podstawie nie będzie przez sąd brany pod uwagę. Nie może być on zatem wykorzystany zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.