Social Media

tres doux

Kancelaria Adwokacka w Krakowie.

Zadzwoń: (+48) 506 972 285 lub napisz: kancelaria.dziuba@gmail.com

Kancelaria Adwokacka

OC zawodowe – co warto wiedzieć?

Praca w określonych zawodach niesie spore ryzyko, dlatego dla zabezpieczenia się przez skutkami prawnymi i finansowymi wyrządzonych szkód bądź błędów popełnionych w związku z wykonywaniem obowiązków, warto skorzystać z przeznaczonej dla poszczególnych zawodów ochrony OC. Kiedy OC jest obowiązkowe? Jakie skutki niesie brak wykupionego ubezpieczenia?

Konsekwencje błędów zawodowych bywają niezwykle poważne w szczególności dla przedstawicieli profesji wiążących się z dużą odpowiedzialnością. Dotyczy to przede wszystkim osób, których zawodowe działania mogą spowodować straty finansowe czy też uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia osób trzecich. Odpowiednie zabezpieczenie i zawodowe OC staje się wówczas kluczowe – a wielu przypadkach także obowiązkowe. Dzięki odpowiednio dopasowanej polisie, przedstawiciele zawodów wyższego ryzyka zyskują ochronę dla siebie, jak i potencjalnego poszkodowanego. Co ważne – OC zawodowe dostępne jest dla każdego, nie tylko dla osób reprezentujących określone profesje.

Jakie są konsekwencje braku ważnego OC zawodowego?

Błędy zawodowe mogą nieść za sobą wysokie koszty odszkodowań i naprawienia szkód, które w razie braku OC zawodowego należy pokrywać ze środków własnych. Dodatkowo, mogą wiązać się z konsekwencjami prawnymi i w zależności od profesji, mogą nieść ryzyko nagan, upomnień lub kar finansowych. W niektórych okolicznościach możliwa jest czasowa lub stała utrata praw do wykonywania zawodu, a w skrajnych wypadkach nawet ograniczenie wolności. Rodzaj i zakres konsekwencji uzależniony jest od szczegółów danego przypadku powstania szkody czy błędu oraz typu wykonywanego zawodu.

W jakich zawodach ubezpieczenie zawodowe jest obowiązkowe?

Wśród profesji, w których OC zawodowe jest obowiązkowe wymienić możemy agentów ubezpieczeniowych, lekarzy, weterynarzy, pielęgniarki i farmaceutów, pośredników w obrocie nieruchomościami i kredytów hipotecznych, księgowych (wykonujących usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych), prawników (adwokatów, radców prawnych i notariuszy), architektów i inżynierów budowlanych czy rzeczników patentowych.

Brak ustawowego obowiązku zaopatrzenia się w polisę zawodowego OC nie powinien przy tym przemawiać za rezygnacją z tego zabezpieczenia. Ubezpieczenie OC pozwala bowiem uchronić biznes przed prawnymi i finansowymi konsekwencjami za szkody powstałe w związku z wykonywaniem czynności zawodowych (nierzadko opiewające nawet na miliony złotych), a przy okazji wzbudza zaufanie do przedsiębiorstwa, zwiększa jego wiarygodność i podnosi prestiż firmy.