Social Media

tres doux

Kancelaria Adwokacka w Krakowie.

Zadzwoń: (+48) 506 972 285 lub napisz: kancelaria.dziuba@gmail.com

Kancelaria Adwokacka

Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej

Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej jest rozwiązaniem rzadkim, ale stosowanym. Bywa, że małżonek który otrzymał wyrok zaoczny w sprawie rozwodu, nawet nie wiedział, że się rozwodzi! Czym jest ta instytucja i kiedy istnieje możliwość wydania wyroku bez udziału pozwanego?

Wyrok zaoczny w sprawie rozwodu (i nie tylko), wydawany jest w sprawie, w której pozwany nie bierze udziału – np. nie pojawia się na posiedzeniach czy rozprawach, nie sporządza wniosków i innych pism, bądź bierze w nich udział ale jest w tym bierny, czyli nie przedstawia swojego stanowiska, itp.

Kiedy wydawany jest wyrok zaoczny?

Wedle prawa (art. 339 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego), jeżeli pozwany nie stawił się na wyznaczonym posiedzeniu czy rozprawie, bądź pomimo pojawienia się na nich nie bierze w nich czynnego udziału, sąd wydaje wyrok zaoczny. Warto jednak dodać, że „nie stawienie się na posiedzeniu lub rozprawie”, dotyczy sytuacji, w których pozwany został o nich prawidłowo zawiadomiony.

Niewiedza pozwanego o rozprawie lub posiedzeniu może mieć różne przyczyny np. zmiana jego adresu zamieszkania przy jednoczesnym odebraniu pisma sądowego pod starym adresem przez kogoś innego i nie przekazania go adresatowi. W takiej sytuacji, „pokrzywdzony” małżonek, ma prawo złożyć sprzeciw do wyroku zaocznego.

Zaoczny rozwód

Przepisy normujące zagadnienie rozwodu nie wyłączają możliwości wydania wyroku zaocznego nie bez przyczyny. Jest to sposób na uniknięcie sytuacji, w których jeden z małżonków celowo nie brałby udziału w sprawach, uniemożliwiając uzyskanie rozwodu drugiej stronie.